Darmowa dostawa od 60,00 PLN
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2020-12-02

Wycieraczki samochodowe, Co o nich wiemy?

Początkowo urządzenia wycierające szyby pojazdów przypominały bardziej szczotki  niż dzisiejsze metalowo-gumowe konstrukcje. Zanim wycieraczki  zyskały własny napęd  pierwotny system wprawiający je w ruch wymagał od kierowcy manualnego posługiwania się dźwignią. Wycieraczki samochodowe zostały wynalezione ponad 100 lat temu. W tym czasie rozwój technologii i motoryzacji umożliwił wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań  zapewniających wysoką jakość pracy wycieraczek samochodowych.

Przez wiele lat producenci wycieraczek samochodowych tworzyli je według projektu opartego na tradycyjnym wzorze. Przełomowym wydarzeniem było wprowadzenie na rynek przez firmę Bosch oryginalnego wyrobu – wycieraczek bezszkieletowych. Współcześnie na rynku dostępne są dwa rodzaje wycieraczek:

Wycieraczki klasyczne, których konstrukcja opiera się na tradycyjnym wzorze. Zbudowane są one z przegubowego stelażu, którego głównym zadaniem jest równomierne dociskanie osadzonego w nim elementu gumowego do powierzchni szyby pojazdu.

Wycieraczki płaskie w swojej budowie nie posiadają stelażu przegubowego. Został on zastąpiony elastyczną gumową szyną. Ramię wycieraczki współpracującej z bezprzegubowym piórem cechuje się przede wszystkim większą siłą docisku niż ramię klasyczne. Dzięki nowoczesnej konstrukcji wycieraczki płaskie idealnie dostosowują się do krzywizny szyby, nie zamarzają podczas mrozów i nie rdzewieją.  Płaskie pióra są bardziej aerodynamiczne, powodują mniejszy opór powietrza, a co za tym idzie zmniejszają prawdopodobieństwo odklejania się wycieraczek od powierzchni szyby. Pracują ciszej niż wycieraczki klasyczne.

Wiodący prym w sprzedaży wycieraczek samochodowych producenci tj. Bosch, Valeo, Trico, Michelin, HQ Automotive stworzyli szeroką gamę produktów zapewniając konsumentom możliwość wyboru oraz szansę dostosowania wyrobu do własnych potrzeb i preferencji.

Wysoka jakość pracy wycieraczek samochodowych zapewnia kierowcy nie tylko komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Efektem prawidłowego funkcjonowania wycieraczek jest przejrzyste pole widzenia i dobra widoczność. Prowadzenie pojazdu z niesprawnie działającymi wycieraczkami j jest ekstremalnie ryzykowne, zwłaszcza w okolicznościach, którym towarzyszą trudne warunki atmosferyczne.

Należy pamiętać, że wycieraczki to niezbędny element wyposażenia pojazdu. Efektywność ich działania w dużej mierze uwarunkowana jest stanem piór. Te z kolei, mimo iż mogą być wykonane z różnych pod względem jakości surowców, zawsze ulegają procesowi niszczenia. W pewnej mierze jest to proces naturalnego ścierania się elementów gumowych, jednak ogromne znaczenie dla ich żywotności ma także szereg czynników fizycznych i chemicznych.  Nieustanne działanie skrajnych warunków atmosferycznych: promieniowanie UV, gwałtowne opady deszczu, mróz i lód zimą oraz wysokie temperatury latem mają niekorzystny wpływ na stan wycieraczek. W zależności od działającego czynnika może dojść do wysychania i twardnienia, powstawania pęknięć i odkształceń elementów gumowych, co ma swoje odzwierciedlenie w skuteczności ich działania. Należy też unikać niepotrzebnego zużycia i niszczenia ostrych krawędzi gumowych elementów  na skutek włączania wycieraczek, gdy szyba jest sucha. Drobinki kurzu zgromadzone między krawędzią gumy a  powierzchnią szyby wywołują znaczne zwiększenie tarcia, a w rezultacie guma niszczej szybciej niż w trakcie pracy „na mokro”. Pogorszenie stanu elementów gumowych wycieraczek może być też spowodowane stosowaniem płynów do spryskiwaczy o słabej jakości. Reakcje chemiczne zachodzące między tworzywem a substancją mogą doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń.

Wycieraczki samochodowe pracują w bardzo trudnych warunkach dlatego ich sprawność ulega pogorszeniu już po kilku miesiącach eksloatacji. Uszkodzone pióra zamazują szybę i ograniczają widoczność w trakcie jazdy szczególnie, gdy jadący z naprzeciwka inny pojazd oślepia nas światłami. Wówczas niestarta do końca z powierzchni szyby woda działa jak pryzmat rozpraszając światło reflektorów. Jazda samochodem staje się wtedy nie tylko męcząca, ale też niebezpieczna. Wymiana wycieraczek samochodowych jest czynnością prostą do wykonania i powinna odbywać się regularnie co 6 miesięcy. Odkładanie tego zabiegu na ostatnią chwilę jest ryzykowne.

Zaufane Opinie IdoSell
4.82 / 5.00 927 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-07
Dużo lepsze niż oximo
2024-05-28
Szybko sprawnie bez żadnych komplikacji przesyłka solidnie zapakowana
pixel